1 a day pack
1 a day pack
1 a day pack
1 a day pack
1 a day pack
1 a day pack
1 a day pack
1 a day pack
1 a day pack
1 a day pack
1 a day pack
1 a day pack
1 a day pack
1 a day pack
1 a day pack
  • Load image into Gallery viewer, 1 a day pack
  • Load image into Gallery viewer, 1 a day pack
  • Load image into Gallery viewer, 1 a day pack
  • Load image into Gallery viewer, 1 a day pack
  • Load image into Gallery viewer, 1 a day pack
  • Load image into Gallery viewer, 1 a day pack
  • Load image into Gallery viewer, 1 a day pack
  • Load image into Gallery viewer, 1 a day pack
  • Load image into Gallery viewer, 1 a day pack
  • Load image into Gallery viewer, 1 a day pack
  • Load image into Gallery viewer, 1 a day pack
  • Load image into Gallery viewer, 1 a day pack
  • Load image into Gallery viewer, 1 a day pack
  • Load image into Gallery viewer, 1 a day pack
  • Load image into Gallery viewer, 1 a day pack

1 a day pack

Regular price
$55.00
Sale price
$55.00
Regular price
Sold out
Unit price
per 

Sometimes while the idea of cloth nappies is appealing, the reality of changing over can seem daunting but it doesn’t have to be an all or nothing move. If you use just 1 cloth nappy a day, you will be reducing landfill by 365 nappies p/ year AND save yourself from buying the same amount. (that’s more than 18 20 packs per year that you don’t have to buy)
To make it easy and affordable to start saving the planet right away, we have put together a simple “all you need to give it a go” pack.


PACK CONTAINS

  • 3 adjustable Butternutbaby pocket nappies with soft charcoal fleece lining. (OSFM from NB to toilet training) 3 nappies allows for one on baby, one in wash and one drying to enable once a day use.
  • 3 different inserts (1x microfibre , 1x charcoal , 1 cotton/ hemp)
  • 3 super soft cotton washcloths
  • Information sheet with use/washing instructions and tips. (No soaking required👍)

The price of this pack is just $55 (remember using just one a day for the time your Bub is in nappies will save you between $400 & $500 on disposables)

And once you see how easy it really is, we know you’ll love it.

(these items individually valued at $59.90